GÜVENİLİR DİYET

Bilinçsizce yapılan zayıflama diyetleri, yetersiz ve dengesiz beslenmeye neden olarak sağlığınızı tehlikeye atarlar. "Güvenilir diyet; sağlığınızı koruyarak, uygun kiloya indiren ve bunu sürdürmenizi sağlayan beslenme alışkanlıklarını kazandıran diyettir." Beslenme, büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak yaşamı sürdürmek için gerekli besinlerin alınmasıdır. Sağlığınız için temel besin grupları olan;
  1. Karbonhidratlar  
  2. Proteinler
  3. Yağlar
  4. Vitaminler
  5. Mineraller ve
  6. Su tüketiminizi yeterli ve dengeli bir şekilde almalısınız.

Bu besin gruplarından herhangi biri veya birkaçı sağlanamayınca vücut çalışmasındaki aksamalar sonucu büyüme, gelişme geriliği ve sağlık bozuklukları görülmektedir. Yeterli ve dengeli bir diyet oluşturmanın temel ilkesi; besin çeşitliliğine önem vermek, besinleri besin öğesi kayıplarını önleyecek ilkeler doğrultusunda hazırlamak, pişirmek ve saklamaktır. Sağlıklı bir beslenme, temel besinlerde ne aşırı tüketim ne de tam tersine noksanlığa yol almadan ÇEŞİTLİLİK boyutunu koruyarak sağlanır. Besin seçimi iyi yapılırsa tüm besin öğeleri yeterli düzeyde sağlanabilir. Kişiler ancak, beslenme konusunda doğru kişilerden doğru bilgileri öğrendiklerinde uygun ve doğru besinleri seçebilirler.
Hiç bir diyet yaşam boyu sürdürülemez. Yapmanız gereken ömür boyu, bir yaşam biçimi haline getireceğiniz sağlıklı, dengeli beslenme alışkanlığı kazanarak mutlu ve sağlıklı yaşamaktır. Kalıcı bir sonuç elde etmek, yanlış beslenme alışkanlıklarının kökten değiştirebilmek için beslenme ve diyet polikliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.