Romatizmal Ağrı Tedavisi
 

Hareket sistemini tutan hastalıklar “Romatizmal Hastalık’ veya kısaca “Romatizma “ olarak adlandırılır. Ancak genel anlamıyla romatizma deyince akla öncelikle eklem hastalıkları gelir.Romatizmal Hastalıkları;
 

  •  İltihaplı romatizmalar
  •  Kuru (Dejeneratif) romatizmalar

olarak iki büyük gruba ayırmak mümkündür.

İltihaplı romatizmalar, her yaşta görülebilen ve eklemlerde ağrı, şişlik, kızarıklık ve hareket kısıtlılığı ile birlikte olan hastalıklardır.İltihaplı romatizmalar içinde en önemlisi daha çok 30-40 yaş dolayındaki kadınlarda görülen ve giderek ilerleyen Romatoid Artrit’tir.İkinci önemli hastalık ise daha çok erkeklerde görülen ve omurgayı tutan Ankilozan Spondilit’tir. 20-25 yaş dolayında ortaya çıkar, başlangıç belirtileri bel fıtığına benzer, hastalık giderek ilerler ve sonraki yıllarda bel- boyun bölgesindeki omurganın kireçlenmesine neden olur.

Romatizmal hastalık hangi türden olursa olsun, ilk yakınmalar ortaya çıktığı andan itibaren tanıyı koyup tedaviye başlamak gerekir. Tedavide geç kalınan vakalarda eklemlerde şekil bozuklukları ve hareket bozuklukları gelişir, bu durum tedaviyi daha da güçleştirir.

Hastalıkların erken döneminde ilaç tedavileri planlanır. Akut belirtiler ve ağrı, şişlik gibi belirtiler kontrol altına alındıktan sonra fizik tedavi ve rehabilitasyona başlamak gerekir.

 

Fizik Tedavinin Amacı

  •  Ağrı ve hareket kısıtlılıklarını gidermek
  •  Eklem hareketlerini geliştirmek
  •  Kasları güçlendirmek
  •  Genel durumu iyileştirmek
  •  Yaşam kalitesini artırmak

İltihabı olmayan romatizmal hastalıklar ise daha çok görülür. Orta ve ileri yaşlı hastalar arasında en yaygın olanı tıpta “Osteoartrit” veya “Artroz” olarak adlandırılan ve halk arasında “kireçlenme” olarak bilinen eklem rahatsızlığıdır. Hastalığın asıl nedeni eklem kıkırdağının zamanla incelmesi, aşınması ve sonunda yırtılmasıdır. Buna bağlı olarak ağrı ve hareket zorlukları ortaya çıkar.
En önemli belirtisi ağrı olmakla beraber, ağrının şiddeti iltihaplı romatizmalardaki kadar yoğun değildir. Artroz tedavisinde ilaçlardan ziyade fizik tedavi ve rehabilitasyonun önemi daha fazladır. Ağrıyı azaltmak için basit ağrı kesiciler kullanılabilir.


Fizik Tedavinin Amaçları İse Şöyle Özetlenebilir

Bu tedaviler hastaların büyük çoğunluğunda şikayetlerin giderilmesinde yeterli olur. Son zamanlarda eklem içine yapılan ve eklem kıkırdağını güçlendiren enjeksiyon tedavileri de yaygınlık kazanmıştır. Tedavide en önemli husus eklemin daha fazla aşınmasını engellemek için zorlamalardan kaçınmak, her gün düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmak, uzman bir hekimin gözetiminde tedavi gereklerini uygulamaktır.