Boyun, Bel Düzleşmesi

Omurgamız, “omur” adı verilen 32-33 tane kemiğin üst üste dizilimiyle meydana gelir ve hareket sistemimizin en önemli destek elemanını oluşturur. Omurlar bağlar vasıtasıyla birbirine sıkı sıkıya bağlı olup aralarında “disk” adı verilen kıkırdaklar bulunur. Bu yapılar sayesinde omurlar arasında normal şartlarda bir kayma olmaz ve tüm hareketleri kolayca yapabiliriz.

Omurlar arasındaki diskler , hareketler sırasındaki esnekliğin artmasını sağlar; böylece günlük yaşantımız sırasında hiç farkında olmadan pek çok zor işi yerine getirebiliriz. Ancak bazı hallerde omurgadaki bu sistemde aksaklıklar ve buna bağlı ağrılı problemler ortaya çıkabilir. Örneğin boyun ve bel bölgesindeki kasların uzun süre aynı pozisyonda kalması sonucunda kasların iç gerginliği artar ve omurganın o bölgedeki eğriliği giderek azalmaya başlar. Uzun süre aynı pozisyonda oturmak veya çalışmak, sürekli ağır kaldırmak, öne eğilerek iş yapmak veya gibi zorlayıcı pozisyonlar nedeniyle kaslarda gelişen spazmlar disklerin içindeki basıncın da artmasına neden olur. Böylece bel ve boyun bölgesinde düzleşme meydana gelir. Omurganın düzleşmesi, uzun dönemde o bölgedeki disklerin yapısının bozulmasına yol açar ve bir süre sonra bel fıtığı ya da boyun fıtığı gibi daha ciddi ağrılı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.
   

Bel ve boyun bölgesindeki düzleşmelerin en önemli belirtisi bölgesel ağrılardır. Boyun düzleşmesinde kronik baş ağrıları da olabilir ve hastalar sürekli ağrı kesici ilaç kullanma ihtiyacı hisseder. Bel-boyun ağrıları özellikle oturup kalkarken ve öne eğilerek yapılan hareketler sırasında artar, zamanla süreklilik kazanır. 

Birkaç günde geçmeyen bel ve boyun ağrılarında mutlaka uzman bir hekime başvurup gerekli incelemeleri yaptırmak gerekir. Bel ve boyun bölgesindeki düzleşmeler klasik röntgen grafileriyle kolayca tespit edilebilir. Düzleşmenin derecesi belirlendikten sonra kas gevşetici ilaçlarla birlikte 15- 20 seanslık bir fizik tedavi programı yakınmaların önemli ölçüde azalmasını sağlayacaktır.