LENF ÖDEM VE TEDAVİSİ
LENF ÖDEM NEDİR?

Vücudun lenfatik dolaşım sisteminde ki doğuştan olan yetmezlik yada cerrahi bir işlem sonrası oluşan eksiklik nedeni ile protein yönünden   zengin içerikli lenf sıvısının dokuda birikmesi sonucu oluşan klinik tablodur. Temel belirtileri   ilgili  bölgede oluşan şişlik, kızarıklık, ağrı ya da dolgunluk hissidir.
İki çeşit lenf ödem vardır;

1)Primer  Lenfödem
Doğuştan lenf sisteminde bozukluk vardır fakat ; travma,enfeksiyon,hamilelik,erisipel atağı gibi tetikleyici faktörler olana kadar damarları vücudun lenf yükünü taşır.
2)Sekonder Lenfödem
Doğuşta herhangi bir lenf problemi yoktur.En sık görüldüğü durumlar kansere bağlı cerrahiler sonucu beraberinde çıkarılan lenf nodülleri ve radyoterapi uygulamalarıdır.

LENF ÖDEM TEDAVİSİ

Günümüzde lenfödemi tamamen ortadan kaldıran bir tedavi yöntemi yoktur. Birçok cerrahi teknik lenfödem tedavisinde denenmiş olsa da  hiç biri kalıcı lenf ödemi tedavi etmede başarılı olamamıştır.Fakat tamamen ortadan kaldırmasa da lenfödemi belirgin şekilde azaltarak kişinin günlük yaşam kalitesini artıran ve en çok kabul gören tedavi; KOMPLEKS BOŞALTICI FİZYOTERAPİDİR.
 *** Lenf ödem tedavisi sadece  lisans eğitimini bitirdikten sonra dışarıdan gerekli eğitimlerini tamamlayan fizyoterapistler  tarafından uygulanmalıdır.
2 fazlı tedavi ;
**Faz 1 : Boşaltma fazı ( günlük tedavi,kompresyon bandaj ile sağlanır)
**Faz 2 : Koruma fazı ( haftada 2-3 gün tedavi , kompresyon çorap ile sağlanır)

KOMLEPKS BOŞALTICI FİZYOTERAPİNİN (KBF)  4 ANA KOMPONENTİ;
1)CİLT BAKIMI

Cildi drenaj öncesinde pH düzeyi nötr olan bir krem ile vücut yüzeyini nemlendirmek ve MLD için hazırlamak amacı ile uygulanır.
2)MANUEL LENF DRENAJI  (MLD)
Lenfatik   yollar üzerinden  hasarlı tarafı sağlıklı yollara iletmek amacı ile uygulanan özel manuel hareketlerdir.
3)KOMPRESYON (Bandaj veya kompresyon çorabı ile)
MLD ' yi takiben kol ve bacaklara lenf ödem   tedavisi için özel üretilmiş bandajlarla kompresyon tedavisi uygulanır. Bu bandajların basınç ayarlaması çok önemlidir. Tedavi süresinin sonunda kol yada bacak normal veya normale yakın bir duruma geldiğinde, hastaya kompresyon çorabı verilir (faz 2)
4)EGZERSİZ                                                                                                    
Hastada bandaj sarılı iken verilecek özel egzersizler kas eklem pompası dediğimiz yapıyı daha etkin hale getirerek lenf sıvısının daha hızlı drene olmasını sağlar. Hasta çok yorulmadan fizyoterapistinin verdiği uygun egzersizleri gün içerisinde belirli aralıklarla yapmalıdır.

Tedaviye alınan bilateral alt ekstremite lenfödemi olan  hastamızdan örnekler;


Fzt. Asya Asena ŞAHİN