Topuk Dikeni Tedavisi

Ayak tabanı ağrıları genelikle 'plantar fasia' denilen ayağın iç arkını destekleyen yapının,tekrarlı minor travmalar sonucunca aşırı zorlanması ya da kemiğe yapıştığı noktalarda minor yırtıklar oluşması sonucu oluşur.Bu aşırı zorlanma ya da yırtıklar sonucu plantar fasia da enflamasyon ve ödem gelişir.

Aynı zaman da aşırı yüklenmeler topuk kemiğinde büyümeye (topuk dikeni), bunun sonucunda da büyüyen kemiğin ayak tabanındaki yapıları zedelemesi ve enflamasyona uğratmasına yol açar.

Günümüzde topuk dikeni( epin calcanei) ve plantar fasiayanın enflamasyonu (plantar fasiit) ayak tabanı ağrılarının büyük bölümünün nedeni olmaktadır.Genellikle ayakta çok kalan,ayak tabanına aşırı yüklenmeye yol açan aktiviteler yapan ya da ayak yapısında bozukluk olanlarda görülen bu rahatsızlıklar artık rahatlıkla ve kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir.

ALGOMED HASTANESİ bünyesinde barındırdığı ESWT( Extracorporeal ShockWave Therapy ) teknolojisi başta olmak üzere;manuel terapi,yüksek yoğunluklu lazer terapisi (HIL Terapi) ve ozon terapi gibi tedavilerle ayak tabanı ağrılarının herhangi bir cerrahi uygulama,kortizon enjeksiyonu vs. gibi yöntemlere gerek kalmadan tedavisini sağlamaktadır.Bu tedavilerle hastadaki ağrıya yol açan ödem ve enflamsyon giderilip,topuğun büyüyen kısmı da kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir.Ayrıca tedavi seansları sonrasında dokuları dinlendirecek rijit bantlama teknikleri ile tedavi etkinliği arttırılmaktadır.Topuk Dikeni Tedavisinde ESWT / Şok Dalga Tedavisi

ESWT (Extracorporeal ShockWave Therapy); kısaca ''şok dalga tedavisi'', oluşturulan güçlü ses dalgalarının elipsoid şeklindeki bir çelik çanak vasıtasıyla vücudun istenilen bir bölgesinde odaklanmasına dayanan yeni bir "non-invazif"(girişimsel müdahale gerektirmeyen) tedavi şeklidir. Çalışma prensibi, vücut dışında üretilen akımların dokuda ses dalgaları şeklinde yayılması esasına dayanır. Söz konusu ses dalgalarıyla uygulanan tedavi, tenisçi/golfçü dirseği, topuk dikeni, omuz ağrıları, psödoartrozlar (kaynamayan kırıklar) gibi ortopedik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Hastaya ameliyatsız , kortizonsuz tedavi imkanı sunar. Elde edilen şok dalgaları yüksek enerjili olarak adlandırılır ve bu cihazlar ultrasonik cihazlara göre 10 kat yüksek enerjiyi çok kısa sürede (1 mikro saniye) uygulama alanına vermektedir. ESWT tedavisi hastalığın nedenlerine yönelik tedavi ile kalıcı iyileşme sağlamaktadır. ESWT tedavisi vücudun kendi iyileştirici mekanizmalarını kulandığı için, hastalık bir kez iyileşirse tekrarlama şanşı düşüktür.

Topuk Dikeni Tedavisinde HILTERAPİ Tedavisi

Lazer tedavisinin ulaştığı en son nokta HIRO 3.0, lazer terapi teknolojileri içerisinde en ileri teknolojiye sahip lazer sistemidir. Nd:YAĞ Lazerin yüksek gücü,normal uygulamalardan farklı olarak daha fazla miktarda enerjinin dokunun daha derin bölgelerine nüfuz etmesini mümkün kılmaktadır.Bu sebeple HIRO 3.0, sadece derin kas ve tendon patolojilerinde değil,aynı zamanda kronik ve dejeneratif yangı süreçleri sonucu ortaya çıkan kondropatilerin tedavisinde de şaşırtıcı derecede etki sağlanmaktadır.