Bilindiği gibi son yıllarda tıbbın çeşitli alanlarında robot teknolojisinden yararlanılmaktadır. Robotlar yardımıyla çeşitli girişimler veya ameliyatlar yapılmakta, bu sayede iyileşme süresi kısalmaktadır . Robot teknolojisininkullanıldığı alanlardan biri de Rehabilitasyondur. Kollarını veya bacaklarını yeterince kullanamayan hastalar için çeşitli robot modelleri üretilmiştir. Kollarını kullanamayan hastalar için kol robotları, sanal gerçeklik teknolojisi ile birleştirilerek hastaların el ve kol becerilerini artırmayı amaçlamaktadır.

Yürüyemeyen hastalar için kullanılan en yaygın robot örneği Lokomat adıyla tanınan yürüme robotlarıdır. Bu sistemde hastaya, bir yürüme bandının üzerinde askılar vasıtasıyla yukarı alındıktan sonra , bacakların iki yanına yerleştirilen robotik kısımlar yardımıyla normal yürüyüş şekline birebir benzer tarzda yürüme hareketi yaptırılmaktadır. Vücut ağırlığı, yürümenin temposu ve şekli bilgisayar programıyla kontrol edilebilmekte, hasta karşısındaki aynadan veya sanal gerçeklik ekranından durumunu izleyebilmektedir. Sistemin en önemli avantajı, normal yürümeye çok benzeyen şekilde hareketler yaptırması ve beyindeki merkezleri sürekli uyarmasıdır. Sanal gerçeklik ekranında hasta farklı ortamlarda yürüme hissi algıladığından veya aynada kendisini yürürken gördüğünden tedavi boyunca hiç sıkılmadan yürüyüş egzersizlerini yapma olanağına kavuşmaktadır. Bu yöntemle hastaların iyileşme süreci hızlandığı gibi yürüme şekilleri de normale yakın biçimlerde gelişmektedir.

Robotlar tekrarlayıcı egzersizlerin hasta için daha ilginç ve eğlenceli olmasını sağlayacak şekilde programlanabilir. Bilgisayar tabanlı video oyunlarını robotik eğitimle birleştirerek daha zengin bir çevresel uyarım ortamı yaratabilir. Teknolojinin giderek gelişmesiyle birlikte daha ayrıntılı ve duyarlı sanal gerçeklik görselleri gelişmektedir. Robotlar, hastanın egzersize uyumu ve performansıyla ilgili verileri toplama özelliğine sahip olduğundan , terapist hastanın yanında olmasa dahi , yaptığı egzersizler konusunda bilgi edinebilmekte, önceki durumuyla sonraki durumunu rahatça kıyaslayabilmektedir.

Lokomat yürüme robotunun en çok kullanıldığı rahatsızlıkların başında inme'ye bağlı yarım felçler, omurilik felçleri, mültipl sklerozve ALS gibi dejeneratif hastalıklar gelir. Son yıllarda çocuklar için özel olarak yapılmış "Pediatrik Lokomatlar" bu tedaviden küçük çocukların da yararlanmasına imkan sağlamıştır. Çocuklarda en çok kullanıldığı alan spastik felçler ( serebral palsi) dir. Çocuklar bu tedaviye büyüklerden daha iyi uyum göstermekte, sanal ortamdaki oyunlara büyük bir coşku ile katılmakta, böylece tedavinin verimliliği artmaktadır.