LOKOMAT (YÜRÜME ROBOTU)


Robot teknolojisinin kullanıldığı alanlardan biri de Rehabilitasyondur. 

Yürüyemeyen hastalar için kullanılan en yaygın robot örneği Lokomat adıyla tanınan yürüme robotlarıdır. Bu sistemde hastaya, bir yürüme bandının üzerinde askılar vasıtasıyla yukarı alındıktan sonra , bacakların iki yanına yerleştirilen robotik kısımlar yardımıyla normal yürüyüş şekline birebir benzer tarzda yürüme hareketi yaptırılmaktadır. Vücut ağırlığı, yürümenin temposu ve şekli bilgisayar programıyla kontrol edilebilmekte, hasta karşısındaki aynadan veya sanal gerçeklik ekranından durumunu izleyebilmektedir. Sistemin en önemli avantajı, normal yürümeye çok benzeyen şekilde hareketler yaptırması ve beyindeki merkezleri sürekli uyarmasıdır. Bu yöntemle hastaların iyileşme süreci hızlandığı gibi yürüme şekilleri de normale yakın biçimlerde gelişmektedir.

Robotlar, hastanın egzersize uyumu ve performansıyla ilgili verileri toplama özelliğine sahip olduğundan , terapist hastanın yanında olmasa dahi , yaptığı egzersizler konusunda bilgi edinebilmekte, önceki durumuyla sonraki durumunu rahatça kıyaslayabilmektedir.

Lokomat yürüme robotunun en çok kullanıldığı rahatsızlıkların başında inme'ye bağlı yarım felçler, omurilik felçleri, mültipl sklerozve ALS gibi dejeneratif hastalıklar gelir. Son yıllarda çocuklar için özel olarak yapılmış "Pediatrik Lokomatlar" bu tedaviden küçük çocukların da yararlanmasına imkan sağlamıştır. Çocuklarda en çok kullanıldığı alan spastik felçler ( serebral palsi) dir.